Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego do Angers

Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego

do Angers

 

 1. Data wyjazdy i powrotu

  04.09.2012 wyjazd z Torunia

  09.09.2012 powrót do Torunia

 2. Uczestnicy wyjazdu

  Daniel Kruszyński, kierunek AiR

  Wojciech Pawełek, kierunek AiR

 3. Cel wyjazdu.

  Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy z tamtejszą politechniką.

 4. Koszty wyjazdu i pobytu w Angers

  Koszt przejazdu tj. przejazd pociągiem do Warszawy, przelot Warszawa-Paryż oraz przejazd TGV do Angers oraz podróż powrotną pokrywał UMK.

  Pobyt w Angers finansowany był przez Université d’Angers.

  Zakwaterowanie: w mieszkaniach studentów, którzy zajmowali się nami podczas pobytu w Angers. Wyżywienie: śniadania w mieszkaniach francuzów, pozostałe posiłki (stołówki w kampusie uczelni, bary, pizzerie, restauracja, McDonald’s).

 5. Engineering Students European Meeting 2012

  Po naszym przyjeździe do Angers okazało się, że inne delegacje studentów nie dotrą na miejsce spotkania.

  05.09.2012 – przed godziną 16 przyjazd do Angers. Spotkanie ze studentami, którzy zajmowali się nami podczas pobytu. Przywitanie nas przez Pana Landron. Udanie się na miejsce zakwaterowania u studentów.

  06.09.2012 - zwiedzanie ISTIA, zwiedzanie miasta, ratusz, zamek itp.

  07.09.2012 – spotkanie ze studentami EI3 na auli w której później odbywały się prezentacje, każdy przedstawiał się skąd przyjechał itp. Spotkanie z Philippe Lucidarme. Prezentacje. Aktywne spędzanie czasu(piłka nożna, siatkówka). Grill. Otwarcie festiwalu.

  08.09.2012 – udział w spotkaniu miast współpracujących z Angers. Festiwal w Angers

  09.09.2012 – piknik w parku. Wyjazd.

 6. Zwiedzanie ISTIA

  Dnia 06.09.2012 w godzinach przedpołudniowych udaliśmy się do ISTIA w celu obejrzenia pracowni i warsztatów. Po uczelni oprowadził nas Sébastien Lahaye.Pokazał nam roboty które mają na wydziale, pokrótce opowiedział do czego służą jednak nie znał on szczegółów związanych z tymi robotami. Pokazał nam pracownie komputerowe i jaki sprzęt posiadają na nich. Na koniec zaprowadził nas do warsztatu gdzie zapoznaliśmy się ze sprzętem jakiego używają i maszynami na jakich pracują.

 7. Z kim się spotkaliśmy

  07.09.2012 około przed godziną 12 spotkaliśmy się z Panem Philippe Lucidarme, spotkanie trwało ponad pół godziny. Pokazaliśmy mu dokładniej tematykę robotów sumo i linfollower. Zaproponowaliśmy wspólną organizację zawodów jednego roku w Toruniu, kolejnego w Angers. Przesłaliśmy mu filmy z zawodów jak wygladają walki itp. Powiedział, że gdy skonsultuje się ze swoimi studentami to odezwie się w sprawie współpracy do Pana prof. Marka Zielińskiego.

  08.09.2012 spotkaliśmy Zastępce Prezydenta Miasta Torunia (dr Ludwik Szuba). Miało to miejsce przy okazji odsłonięcia pamiątkowej tablicy w czasie spotkania miast współpracujących z Angers. Z delegacją prezydenta Torunia wracaliśmy także do domu.

  Kilkukrotnie spotkaliśmy się z Panem Landronem, miało to miejsce podczas naszego przyjazdu, prezentacji, wizyty w ratuszu. Przekazał nam pozdrowienia dla Pana Andrzeja Kowalczyka.

 8. Prezentacje

  Całość spotkania odbyła się na auli mieszczącej ponad 100 osób, frekwencja wynosiła około 80 osób byli to głównie studenci EI3. Oprócz Pana Michela Landrona prezentację oglądało kilku nauczycieli. Nasza prezentacja była jako 3 z kolei. Po prezentacji Pana … (prawdopodobnie od współpracy z zagranicą, siwego, postawnego, bardzo dobrze mówiącego po angielsku) wręczył nam pamiątkowe torby i koszulki z logiem uniwersytetu, dziękując za to że przybyliśmy. Następną prezentacją była prezentacja Hindusa studiującego na ISTIA, pokazywał symulacje różnych zagrożeń naturalnych w których człowiek powinien się odnaleźć. Nadszedł czas na nasze prezentacje, włączyliśmy je z własnego komputera.

  Na początku przedstawiliśmy prezentacje naszego wydziału, następnie przeszliśmy do prezentacji projektu, była to prezentacja o robotach minisumo.

  Prezentacje multimedialną omawialiśmy dość wolno i w prostym języku aby była zrozumiała. Szczególną uwagę prezentacji skupiały filmy z walk robotów oraz pokaz robotów, które zabraliśmy ze sobą do Francji. Całość naszej prezentacji nie trwała dłużej niż pół godziny. Grono osób oglądających nasza prezentacje sprawiało wrażenie zaciekawionych tematyką. Po naszych prezentacjach pojawiły się pytania typu: ‚Ile czasu tygodniowo spędzamy na budowę robotów?’, ‚Gdzie można kupić części do budowy robotów?’

  Po zakończeniu toruńskiej prezentacji, przedstawiono jeszcze dwie prezentacje. W tym jedna studentów ISTIA, którzy przeprowadzili eksperyment z balonem bezzałogowym.

  Po zakończeniu wszystkich prezentacji podeszła do nas dziennikarka, której po powrocie do polski przesłaliśmy filmy z robotami.

 9. Uwagi

  Ogólnie rzecz biorąc pobyt w Angers przebiegł spokojnie i bez problemów.

  Nie byliśmy jednak zadowoleni do końca z systemu opieki. Denerwowało nas trochę to, że mieliśmy wypełniony cały plan pobytu. Nie zostawiono nam czasu do własnej dyspozycji. Według naszego przysposobienia bardziej wolelibyśmy noclegi w akademiku, niż w prywatnych mieszkaniach studentów.

  Francuscy studenci na ISTIA mają do dyspozycji więcej nowoczesnych urządzeń i sprzętu niż nasz wydział. Mają większe możliwości wykonywania i testowania swoich projektów. Niestety nie mieliśmy okazji spotkać studentów z ich koła naukowego, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat obecnej działalności studentów w kole. W czasie ubiegłego roku wykonali gokarta elektrycznego, z którym wygrali jakieś zawody. Projekty Francuzów, które widzieliśmy wyglądały na profesjonalne wykonanie, nie widzieliśmy ich prototypów wykonanych domowymi sposobami. Myślimy, że konstrukcje (w sensie konstrukcje mechaniczne, obudowy) które projektują obecnie w większości przypadków są wykonywane na zlecenie. Pozostaje im tylko złożenie i uruchomienie zaprojektowanego robota. Wydaje nam się, że ich sukcesy w dziedzinie robotyki opierają się głównie na zaangażowaniu Philippa Lucidarme. Co roku zajmuję się on nowymi projektami.

  Po powrocie do Torunia zaczęliśmy projektować małego szybkiego linefollower, gdyż takich Francuzi ani my jeszcze nie budowaliśmy. TKN zaczął się przygotowywać do ewentualnego rozegrania zawodów w Toruniu, pod względem ulepszenia starych i realizacji nowych projektów jak wspomniany linefollower i budowa nowych konstrukcji robotów sumo.

Zostaw odpowiedź