Magma


Statuetka za III miejsce w URC 2010

O projekcie

Projekt budowy robota mobilnego Magma został realizowany wspólnie przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenie Mars Society Polska. W czerwcu 2010 roku robot stanął do walki w zawodach University Rover Challenge - Uniwersyteckim Turnieju Łazików, który odbywał się na pustyni Utah w USA. Polska drużyna odniosła ogromny sukces i zajęła III miejsce.

Logotypy

 

MRM Magma

Mobilny Robot Marsjański Magma jest przeznaczony do zdalnego wykonywania zadań typowych dla prac eksploracyjnych na powierzchni innych planet Układu Słonecznego, w szczególności na Marsie. Posiada niezależne zawieszenie oraz osobny napęd na każde z czterech kół. Do nawigacji i obserwacji terenu służy peryskop z zamontowaną kamerą i aparatem fotograficznym. Głównym wyposażeniem robota jest manipulator umożliwiający pobieranie próbek gruntu oraz wykonywanie drobnych prac inżynierskich i operatorskich.

Robot MAGMA Robot MAGMA


Drużyna

Wojciech Głażewski
Był koordynatorem całego projektu oraz koordynatorem zespołu białostockiego. Odpowiadał za przebieg działań związanych z budową poszczególnych podzespołów oraz za złożenie robota w całość. Projektował także podwozie robota i manipulator. Na zawodach kierował drużyną. Był odpowiedzialny za przygotowanie i realizację zadania poszukiwania bakterii ekstremofilnych.

Sebastian Meszyński
Koordynacja zespołu toruńskiego, wspomaganie prac nad mechaniką peryskopu, elektroniką i oprogramowaniem sterującym. W trakcie zawodów odpowiadał za poruszanie robotem, czuwał nad obsługą peryskopu i sterował wizją robota.

Piotr Ciura
Jego rola polegała na zaprojektowaniu, zmontowaniu i testowaniu układów sterowania napędem robota. Podczas zawodów zmontował na miejscu układy sterowania, rozmontowane uprzednio do wysyłki, oraz diagnozował i naprawiał ewentualne awarie robota.

Emil Błoński
Odpowiedał za zapewnienie łączności między łazikiem a bazą. Będąc na miejscu podczas zawodów odczytywał współrzędne GPS i diagnozował siłę sygnału między bazą a łazikiem.

Marcin Dąbrowski
Odpowiadał za budowę peryskopu, wykonanie elementów mechanicznych i montaż. Na zawodach wspomagał sterowanie oraz obsługę robota.

Kamil Wyrąbkiewicz
Zaprojektował i wykonał elektronikę sterującą peryskopem (łącznie z zaprogramowaniem procesora). Jest przewodniczącym Technicznego Koła Naukowego.

Rafał Zieliński
Konsultant do spraw programu sterującego z poziomu PC. Na rzecz projektu przekazał własnego autorstwa biblioteki programistyczne do zdalnego sterowania automatyką robota.

Bartosz Solnik
Zaprojektował i wykonał pojemnik na próbkę gruntu, który został wykorzystany w zadaniu poszukiwania śladów życia na pustyni w Utah.

Mateusz Józefowicz
Odpowiadał za stronę organizacyjną wyjazdu, w trakcie którego był opiekunem drużyny. Prowadził i komentował pierwszą w historii URC transmisję obrazu i dzwięku bezpośrednio z miejsca trwania zawodów.

Szymon Zimnoch
Dokumentacja medialna projektu. Wsparcie budowy oraz obsługi II prototypu.

Magma
Magma
Magma
Magma
Magma
Magma
Magma
Magma

Linki

Strona projektu MAGMA
Strona transmisji video z zawodów URC 2010

 

Zostaw odpowiedź