Robot Mini-sumo Miedziak

Robor Miedziak skonstruowany przez Mateusza Kuzimskiego oraz Szymana Budzyńskiego zajął 3 miejsce na zawodach w Łodzi.

Miedziak:

• Robot klasy MiniSumoMiedziak
  • Zdalny start/stop
  • Masa 500g
  • Rozmiar 95×95 mm
  • Zasilanie: Turnigy Nanotech 2s 800 mAh
  • 3 czujniki Sharp GP02Y0D340K
  • 2 czujniki QRD 1114
  • Procesor: AtMega 32U4
  • 2 silniki Pololu 30:1
  • Mostek H L293D

Robot powstał rok temu jednak prace nad nim oraz ciągłe udoskonalanie konstrukcji trwają nadal. Każde zawody przynoszą nowe cenne obserwacje które warto zawrzeć w kolejnych wersjach programu.  Pierwsza wersja miedziaka powstała w zaciszu wydziałowego warsztatu aby ostatecznie wykonać ja na frezarce CNC.

Robot wykonany został z polutowanych płytek 2 warstwowej PCB. Umożliwiało to szybki demontaż obudowy oraz wymianę uszkodzonego lub zmienionego elementu. Największe zmiany polegały właśnie na adaptacji obudowy, równym rozłożeniu masy robota oraz rozmieszczenia elektroniki w robocie tak aby jak najmniejsza jej część miała możliwość kontaktu fizycznego z przeciwnikiem podczas walki co mogłoby prowadzić do jej uszkodzenia.

Przy tej konstrukcji nie ma zbyt dużej ilości ciepła wydzielanej przez elementy czynne tak więc ten aspek konstrukcji nie musiał być brany pod uwagę.

Autor: Mateusz Kuzimski